piątek, 15 maja 2015

Amigurumi - co to takiego?

Osoby zaczynające swoją przygodę z szydełkowymi maskotkami na pewno szybko natkną się na tzw. Amigurumi chociażby szukając wzorów w Internecie. Jest to najszybsza metoda znalezienia wielu pięknych maskotek. A co to właściwie jest to Amigurumi?Jest to Japońska sztuka robienia szydełkowych lub dzierganych na drutach maskotek - zwierząt i postaci.
W dosłownym tłumaczeniu japońskie słowo ami oznacza robione na szydełku lub na drutach, a niugurumi to wypchana lalka.

Amigurumi to najczęściej zwierzęta, ale tworzone są również przedmioty, którym nadaje się ludzkie cechy.

Przez wiele lat sztuka Amigurumi była popularna w Japonii. Jakiś czas temu została zauważona przez Zachód, a od 2006 roku zabawki Amigurumi i wzory na ich wykonanie sprzedawane są m.in poprzez sklepy online jak Etsy.

Główną cechą maskotek Amigurumi jest to, że są po prostu słodkie. Typowe zwierzęta mają nieproporcjonalnie duże głowy w stosunku do wydłużonego ciała i często długich kończyn.Technika Amigurumi polega na szydełkowaniu używając półsłupków (single crochet, sc - US;double crochet, dc - UK). Robótkę robi się "na okrągło", czyli nie ma zamykania kolejnego okrążenia oczkiem ścisłym zamykającym. Maskotki można również robić na drutach. 
Poszczególne elementy robi się osobno, a następnie zszywa w całość.


W niektórych przypadkach głowę i ciało robi się razem i doszywa się ręce, nogi, czy inne elementy zabawki.
Szydełko używane do robienia Amigurumi powinno być nieco mniejsze od zalecanego przez producenta włóczki. Dzięki temu wypełnienie maskotki nie będzie wystawało między oczkami, a całość będzie zwarta co zwiększy jej walory estetyczne.
Wypełnienie stanowi najczęściej włókno poliestrowe lub silikonowe kulki. Ja używam włókna poliestrowego z poduszek, które kupuję z Jysku.
Oczy można robić na kilka sposobów: z kolorowego filcu, zrobione na szydełku i przyszyte w odpowiednie miejsce, albo używając specjalnych bezpiecznych oczek do maskotek.

Na dziś to tyle, uciekam robić kolejną lalę - Vandelopę von Cuks z bajki Ralph Demolka.
Kamila

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz