Dziergadłowe ABC...

Kilka słów o włóczce


Włóczki przędzie się z włókien naturalnych lub sztucznych a także z ich mieszanek.

Najpopularniejsze włókna naturalne to:
- wełna,
- jedwab,
- len,
- bawełna
- kaszmir,
- alpaka.

Do grupy włókien sztucznych należą:
- poliester,
- akryl,
- wiskoza,
- rayon oraz
- nylon.

Włókna mieszane to najczęściej połączenie wełny z domieszką akrylu, czy wełny z domieszką bawełny.



Coś na czasie - usztywnianie bombek i ozdób choinkowych

Ilu twórców, tyle metod... Ale tak na poważnie to na szczęście nie aż tyle. Opiszę pokrótce te najczęściej spotykane.
1. Krochmal - to chyba najstarsza metod usztywniania nie tylko ozdób choinkowych. Moja mama miała kiedyś wiele koronkowych serwetek ułożonych na segmencie pod niezliczoną ilością kryształów. Uwielbiałam "bawić się" w ich usztywnianie. Robiła to na 2 sposoby:
- mieszała mąkę ziemniaczaną z zimną wodą, moczyła w tym serwetkę i potem rozkładała ją na blacie stołu i dokładnie "przyklejała". Rano sztywną serwetkę zrywała z blatu i bez prasowania układała na segmencie.
- druga wersja - do wrzątku wlewała rozmieszaną w niewielkiej ilości wody mąkę ziemniaczaną i dokładnie wszystko mieszała. Gdy krochmal ostygł moczyła w nim serwetki, dokładnie odciskała i rozkładała. Suche serwetki prasowała.
2. Na słodko - nie próbowałam nigdy tej metody, ale wiele dziewczyn robiących bombki, chwali ją sobie. Należy wymieszać cukier z wodą w proporcji 1:1, zagotować i namoczyć bombkę na całą dobę. Po nadaniu jej kształtu schnie nawet przez kilka dni :(
3. Metoda, której ja używam - ługa i wikol - mieszam krochmal ługa (z butelki a nie w sprayu) z klejem wikol w proporcji 1:1. Moczę w tym bombkę, nadaję jej kształt i czekam aż wyschnie. Mieszanina ma nieprzyjemny zapach, ale efekt końcowy murowany - wszystko sztywne i nawet kolorowy kordonek nie zmienia koloru. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz